Pietų Aukštaitijos piliakalniai

Lantainiai – Lapės – Jonava – Lokėnėliai – Vepriai – Ukmergė

Ukmergės piliakalnis aut. Zitas Vanagas
Ukmergės piliakalnis aut. Zitas Vanagas

Lantainių piliakalnis stovi Neries pakrantėje. Tai vienas gražiausių pakaunės Piliakalnių, nuo kurio atsiveria įspūdinga upės panorama.

Lapėse prie tvenkinių stūkso vieniši pilies griuvėsiai, kadaise priklausę didingoms giminėms, menantys Lietuvos ministrą pirmininką Antaną Merkį ir jo garbingus svečius.

Jonava pramoninis miestas, tačiau turintis turtingą istoriją, kurios dalis įamžinta Grigorijaus Kanovičiaus romane „Miestelio romansas“. Šv. Jokūbo bažnyčios kripta tapo didikų Kosakovskių mauzoliejumi, o svarbiausioje miesto erdvėje įamžintas lietuvių kalbos ir švietimo puoselėtojo Abraomo Kulviečio atminimas.

Lokėnėlių piliakalnis gali tapti tikru atradimu, ieškantiems kontrastų. Vienoje piliakalnio pusėje užburiantis gamtos pasaulis, kitoje – žmogaus pastatytas riaumojantis ir baltus dūmus spjaudantis pramonės monstras. Kalnas dar vadinamas Žvalgakalniu, nes nuo jo buvo stebimi keliaujantys Nerimi.

Vepriai įsikūrę kiek atokiau nuo pagrindinių kelių, bet sužavi savo jaukumu, nedideliu piliakalniu ant ežero kranto, jaukiais, nors ir apleistais dvaro rūmo pastatais, Kalvarijomis ir istorijomis apie paslaptingąjį juros periodo meteorito paliktą kraterį.

Ukmergėje laukia daugybė netikėtumų – mažosios plastikos elementai; autentiškas, nenudailintas senamiestis; senutėlis apžvalgos bokštas ant vieno iš Ukmergės piliakalnių, Vilkmergėlės ir Šventosios upės, tarpukario architektūra ir įspūdingi įvairių konfesijų maldos namai.

© Sraigūnas Lėtūnas