Grafai Tiškevičiai ir Eduardas Fransua Andre (Dzūkija)

Trakų Vokė – Lentvaris – Užutrakis

Trakų Vokėje ant aukšto Vokės upės skardžio stūkso dvaras, kuris nuo XIX a. vid. priklausė grafams Tiškevičiams. Jono Vitoldo Emanuelio Tiškevičiaus užsakymu puošnius neoklasicistinio stiliaus rūmus  suprojektavo Lenkijoje dirbęs italų kilmės architektas Leandras Janas Markonis, o iš Prancūzijos pasikviestas garsus kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andrė  įkūrė parką. 2016 m. bendruomenės pastangomis restauruota grafų Tiškevičių koplyčia, o nuo 2018 m. vyksta rūmų restauracijos ir parko tvarkybos darbai.

Lentvario dvaro sodybą sukūrė grafas Juozapas Tiškevičius (1835-1891) ir jo sūnus Vladislovas (1865-1936). Neogotikiniai rūmai stūkso ant dirbtinai suformuoto ežero, vešlaus parko apsuptyje, kurį suformavo prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andre. Lentvario parkas – tai kalnų parkas. Kadangi vietovė natūraliai kalvota, tai ir parkas buvo projektuotas, įterpiant kalnams būdingus elementus: grotas, krioklius, vingiuotus takus, uolų masyvus, netgi viaduką per kaskadinį upelį. Miestelio centre stovi įspūdinga Viešpaties Apreiškimo Švč. M. Marijai bažnyčia. Tai vertingas XX a. istorizmo architektūros ir dailės paminklas, bet už parapijos ribų ji beveik nežinoma. Bažnyčios istorinės ir meninės reikšmės dar nėra tinkamai įvertinę net specialistai – kultūros istorikai, architektūros ir dailės tyrinėtojai. Bažnyčios fundatorius – grafas Vladislovas Tiškevičius, kuris šventovės projektą užsakė pas jauną italų architektą iš Milano Orsino Bongi. Įspūdingas interjeras sukurtas 1942–1943 metais, pačiame antrojo pasaulinio karo baisume, lietuviams bendradarbiaujant su lenkų kilmės menininkais. Lentvario dvaro rūmai šiandien yra privačiose rankose, vyksta statybos darbai.

Užutrakio dvaro sodybos ansamblis sukurtas 1897-l902 m. grafo Juozapo Tiškevičiaus ir jo žmonos kunigaikštytės Jadvygos Svetopolk Četvertinskos iniciatyva. Pagal lenkų architekto Juzefo Huso projektą ant Galvės ežero kranto pastatyti prabangiais Liudviko XVI stiliaus interjerais dekoruoti istorizmo stiliaus rūmai su įspūdinga, atvirais paviljonais karūnuota terasa. Žinomas visoje Europoje kraštovaizdžio architektas ir botanikas Eduardas Fransua Andre sukūrė originalų Užutrakio parką, kuris buvo sumanytas kaip vandens parkas. Užutrakio pusiasalyje buvo įrengta sudėtinga, daugiau nei dvidešimties tarpusavyje ir bent su vienu iš didžiųjų ežerų susieta tvenkinių sistema. Užutrakio dvaro rūmai ir parkas šiandien atviri lankytojams. Čia vyksta įvairūs koncertai, renginiai ir parodos.

© Sraigūnas Lėtūnas

error: Content is protected !!