Didikų Radvilų, Komarų, Roppų ir Baženskių dvarai (Aukštaitija)

Kėdainiai – Dotnuva – Baisogala – Šeduva – Raudondvaris – Burbiškis

Kėdainiai – Radvilų, įtakingų ir turtingų Lietuvos didikų, protestantų globėjų, miestas, kuriame kūrėsi įvairių tautybių ir tikėjimų žmonės. Tai vienas iš septynių Lietuvos miestų, turinčių senamiestį ir vienas iš trijų, turinčių Rotušę. Evangelikų reformatų bažnyčios rūsyje įrengtas Lietuvos didikų Radvilų mauzoliejus, o žydų sinagogoje – daugiakultūris centras. Čia pat ir cerkvė, ir katalikų bažnyčia, netoliese ir minaretas. Kėdainiai – miestas, kuriame yra vienintelė džiazuojanti gatvė Europoje, o netoliese ir keistus garsus skleidžia paslaptingas Milošofonas. Visai greta Kėdainių ir geografinis Lietuvos vidurys.

Dotnuvoje keliautojus pasitinka barokiniai vienuolyno bokštai. Buvusiame bernardinų vienuolyne ilgus metus kunigavo visoje šalyje gerai žinomas dvasininkas Tėvas Stanislovas – Algirdas Mykolas Dobrovolskis. Legendos pasakoja, kad didinga šventovę statė milžinai, kurie amžinajam poilsiui atgulė bažnyčios kriptose. Netoliese ir didingi Dotnuvos dvaro rūmai, kuriuose jau gerą šimtmetį šeimininkauja mokslininkai, besigilinantys į augalų pasaulio paslaptis.

Baisogaloje stovi didikams Komorams priklausę rūmai su parku. Jų didingumas ir puošyba sužavi ne vieną lankytoją. Jau šešis dešimtmečius šiuo kompleksu, tęsdami gražias didikų tradicijas, rūpinasi Lietuvos gyvulininkystės institutas.

Gyvenviečių, pavadintų Raudondvariu, visoje Lietuvoje galėtume rasti ne vieną. Visai netoli Šeduvos esantis Raudondvaris išsiskiria savo turtinga istorija, nuostabiu parku ir išskirtinės architektūros pastatais. Šeduva buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvaras, vėliau tapęs privačia baronų fon Roppų valda. Šiandien šis nedidelis miestelis garsėja ir išskirtiniu projektu „Dingęs Štetlas“, skirtu žydų atminimui.

Lietuvoje stovi net trys Burbiškio dvarai. Didikų Baženskių dvaras Radviliškio rajone šiandien lankytojus traukia įspūdingomis tulpių kolekcijomis, naujam gyvenimui prikeltais dvaro pastatais, sutvarkytu ir puoselėjimu parku bei tvenkiniais. Daigyne kasmet pražysta daugiau kaip 400 įvairiausių tulpių rūšių, o dvaras atveria vartus ir kviečia į tradicinę „Tulpių žydėjimo“ šventę.

© Sraigūnas Lėtūnas

error: Content is protected !!