Didikų Bartkovskių, Potockių, Koidelių ir Komarų dvarai Zanavykijoje (Sūduva)

Zypliai – Gelgaudiškis – Kiduliai

Zyplių dvaras turėjo ne vieną savininką. Sėkmingas miškų kirtimo verslas Jonui Bartkovskiui leido ne tik išpuoselėti dvarą, užveisti parką, bet ir pasirūpinti naujos bažnyčios, mokyklos statyba. Kitas dvaro savininkas Tomas Potockis buvo vienas pirmųjų pramonininkų, mėgo teatrą, finansavo Vinco Grybo studijas užsienyje. Zyplių dvaras mena ir seminaristus, ir Žemės ūkio mokyklos mokinius. Dabar dvaras garsėja tuo, kad prieglobstį čia rado patys įvairiausi tautodailininkų plenerai, mažieji vyndariai, kurie čia lapkričio mėnesį ragauja naujo derliaus vynus, rūmų menėse vyksta įvairūs kultūros vakarai, restorane galima paragauti tikrų tikriausių dvariškų patiekalų.

Gelgaudiškio dvaras stovi gražioje vietoje – ant aukšto Nemuno upės slėnio šlaito. Rūmus supa senas parkas, pasižymintis sudėtinga struktūra. Pagrindinė parko ašis – ketureilė sidabrinių klevų alėja. Rūmuose kadaise gyveno baronai Koideliai ir grafai Komarai, palikę ryškų pėdsaką tiek miestelio, tiek krašto istorijoje.

Kidulių dvarelio sienos mena laikus, kai čia kadaise liūdnas dienas leido paskutinysis Prūsijos karalius Fridrychas Vilhelmas III belaukdamas atvykstančio imperatoriaus Napoleono Bonoparto. Jo vakarai gal nebūtų buvę tokie liūdni, jei tuo metu Kiduliuose jau būtų gaminamas Pienių vynas. Kaip ten bebuvę, bet Prūsijos valdovų ir Napoleono įgyvendintos teisinės reformos suformavo Sūduvos krašto fenomeną.

© Sraigūnas Lėtūnas

error: Content is protected !!