Didikų Bartkovskių, Potockių, Koidelių ir Komarų dvarai Zanavykijoje (Sūduva)

Zypliai – Šakiai – Plokščiai – Gelgaudiškis – Kiduliai

Zyplių dvaro rūmai
Zyplių dvaro rūmai nuotr. šaltinis Wikipedia

Zyplių dvarą sudaro 11 pastatų grupė, kurią sukūrė didikas Jonas Bartkovskis. Sėkmingas miškų kirtimo verslas didikui leido ne tik išpuoselėti dvarą, užveisti parką, bet ir pasirūpinti naujos bažnyčios, mokyklos statyba. Kitas dvaro savininkas Tomas Potockis buvo vienas pirmųjų pramonininkų, mėgo teatrą, finansavo Vinco Grybo studijas užsienyje. Zyplių dvaras mena ir seminaristus, ir Žemės ūkio mokyklos moksleivius. Dabar dvaras garsėja tuo, kad prieglobstį čia rado patys įvairiausi tautodailininkų plenerai, mažieji vyndariai, kurie čia lapkričio mėnesį ragauja naujo derliaus vynus, rūmų menėse vyksta įvairūs kultūros vakarai.

Šakiuose akį traukia netradicinės formos fontanas – karilionas. Kadaise šiame mieste gyveno ir dirbo Vincas Kudirka. Būtent čia jis sutiko savo gyvenimo moterį, ištikimai slaugiusią jį iki paskutinio atodūsio. Šiandien Šakiai garsėja ir išskirtiniu Zanavykų regiono patiekalų ragaučiumi.

Plokščių kaimelis, kadaise buvęs kalbininkų iš visos Europos susirinkimų vieta, šiandien keliautojus vilioja Šventaduobe su lauko riedulių koplyčia, nepaprastų galių turinčiu šaltinėliu, medine bažnytele su regykla ir siaurame kanjone vingiuojančia Vaiguvos upe, kuri garsėja lakštingalų tuoktuvių giesmėmis. Abipus upelio išsidėsčiusios sodybos, tačiau prie jų nėra jokios gatvelės, tad kaimo gyventojai važiuoja upe, norėdami pasiekti savo namuso. Kadaise čia ant didelio akmens  sėdėjo ir savo godas godojo Vincas Kudirka su Maila Talvio. Plokščių gyventojai teigia, kad būtent čia gimusi Tautinė giesmė.

Gelgaudiškio dvaras stovi gražioje vietoje – ant aukšto Nemuno upės slėnio šlaito. Rūmus supa senas parkas, pasižymintis sudėtinga struktūra. Pagrindinė parko ašis – ketureilė sidabrinių klevų alėja. Rūmuose kadaise gyveno baronai Koideliai ir grafai Komarai, palikę ryškų pėdsaką tiek miestelio, tiek krašto istorijoje.

Kidulių dvarelio sienos mena laikus, kai čia kadaise liūdnas dienas leido paskutinysis Prūsijos karalius Fridrychas Vilhelmas III belaukdamas atvykstančio imperatoriaus Napoleono Bonoparto. Jo vakarai gal nebūtų buvę tokie liūdni, jei tuo metu Kiduliuose jau būtų gaminamas Pienių vynas. Kaip ten bebuvę, bet Prūsijos valdovų ir Napoleono įgyvendintos teisinės reformos suformavo Sūduvos krašto fenomeną.

© Sraigūnas Lėtūnas