Šiaurės Žemaitijos piliakalniai

Paragių dvarelis – Papilė –  Venta – Viekšniai – Kamanų rezervatas

Papilės piliakalnis
Papilės piliakalnis aut. Laima Gūtmane

Paragių dvarelis – dviejų seserų – Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Lastauskienės, kurių bendras slapyvardis buvo Lazdynų Pelėda, tėviškė. Čia jos praleido pačius gražiausius ir kūrybingiausius savo metus. „Privažiavus prie namo aš buvau sužavėta: didelė stiklinė veranda su balkonu, blizgantis bareljefas, o viršuje, salkoje, spalvoti langai. […] Namas iš pažiūros buvo gražus, bet turėjo daug didelių trūkumų. Remontas darytas be priežiūros, labai paviršutiniškai, visur pūtė vėjas, krosnys nešildė.“ Taip apie savo namus rašė Marija Lastauskienė.

Papilė. Toks mažas, jaukus miestukas ant Ventos krantų. Mažas, bet turtingas istorija, paminklais, asmenybėmis. Čia būtų galima praleisti visą diena, bandant ištiesti ranką aukštai ant postamento iškeltam Simonui Daukantui, laipiojant piliakalniais, skaičiuojant liepos kamienus, lakstant siūbuojančiu beždžionių tiltu, lipant į besiskleidžiančio žiedo formos apžvalgos bokštą ar rankiojant dinozaurų laikų fosilijas.

Ventoje galima išsiaiškinti, kiek kartų reikėtų sumažinti dinozauro galvą, kad ją būtų galima pasidėti namuose, kaip trofėjų. Taip, taip būtent Ventoje galima leistis į dinozaurų medžioklę ir pasižvalgyti į milžiniškus paparčius. O pasivaikščiojimas po raudonosios planetos – Marso kanjonus – išliks atmintyje labai ilgam.

Viekšniuose galima pamatyti tai, ko jokiame sapnę nesapnavote – miško odekoloną, lelijų pieno pakuotą, vėžio girneles, konservuotą vilko mėsą, beuodegius driežus, bebro lyties organus ir žmogaus odos diržus. Skamba šiek tiek makabriškai, bet tai yra įdomiausi vienos seniausių vaistinių Lietuvoje eksponatai. Viekšniuose saugomas ir pirmojo Lietuvos Ikaro – Aleksandro Griškevičiaus atminimas, kuris konstravo įvairias skraidykles ir bandė pakilti į dangų. Apie žemaičio garlėkį šiandien kalbame panašiai, kaip apie Leonardo da Vinčio kurtus projektus. Viekšniai Lietuvai padovanojo nusipelniusią Biržiškų giminę. Iš čia kilę trys broliai: Mykolas – literatūros istorikas, tautosakos tyrinėtojas, Vasario 16-osios Akto signataras; Vaclovas – bibliografas, kultūros istorikas, „Lietuviškos enciklopedijos“ rengėjas, lietuvių rašytojų biografijų rinkinio „Aleksandrynas“ autorius; Viktoras – inžinierius, matematikas, daugelio vadovėlių aukštosioms mokykloms autorius.

Kamanų gamtiniame rezervate gyvena bebriukas Bugis, kuris žino viską apie pelkių rūšis, pelkių akis, duburius ir liūnus, ežerokšnius, ką jau kalbėti apie įvairiausius augalus ir gyvūnus, paukščius ir roplius. Bebriukas papasakos ir kiek sveria sausos bei šlapios durpės, kaip jos atsiranda, parodys pelkės dugną ir parodys savo namus.

© Sraigūnas Lėtūnas