Žemaitijos piliakalniai

Šatrijos kalnas – Pavandenė – Sprūdė – Lopaičiai – Medvėgalis – Kaltinėnai

Šatrija, tu senute meili, / Per tiek amžių iš aukšto žiūrėjus! / Daug, oi daug apsakyti gali / Apie mūsų didžius pranokėjus.” (Maironis). Tai vienas labiausiai legendomis apipintų piliakalnių Lietuvoje. Žmonės pasakoja, kad čia puotauti susirenka raganos, kad susipykusios su velniais pavertė juos medžiais. Ir dabar raganos renkasi ant kalno, šiupininę verda, savo kerus skleidžia.

Pavandenė keliautojus vilioja neįprastu didiku Sakelių mauzoliejumi, kuris įrengtas neaukštame Sklepkalnio alkakalnyje.

Sprūdės piliakalnis yra vienas įspūdingiausių piliakalnių Žemaitijoje. Kuo labiau artėji, tuo geriau ryškėja jo didybė, o įspūdingas formas galima pamatyti tik iš paukščio skrydžio. Užlipus ant Sprūdės kalno atsiveria kvapą gniaužiantys horizontai.

Lopaičių piliakalnis ir aplink jį tankiais miškais apaugusi vietovė lyg magnetas traukia mistikos išsiilgusius keliautojus. Vieni čia traukia su indais, skirtais pasisemti stebuklingo vandens,  kiti gulinėja ant magiškųjų akmenų, treti raišioja įvairiaspalvius kaspinus ant norų medžio, o ketvirti tiesiog vaikštinėja ir stebisi tuo keistu žmonių tikėjimu.

Medvėgalio piliakalnių kompleksą sudaro septynios skirtingo dydžio ir aukščio kalvos, apsuptos miškų, laukų ir pelkių. Tai viena labiausiai aprašytų, apdainuotų, legendomis apipintų vietovių,  nuo kurios atsiveria įspūdingas kalvotosios Žemaitijos kraštovaizdis. Užlipus ant Medvėgalio kalno galima ranka paliesti aukščiausią Žemaitijos vietą.

Kaltinėnuose stovi nedidelis piliakalnis, vietiniu vadinamas Pilių piliakalniu, Pile arba Kepalaškalniu. Šis ne itin išraiškingų formų kalnas šiandien lankytojų sulaukia dėl kunigo Petro Linkevičiaus čia dar 1988 m. įkurto Kaltinėnų dvasingumo parko, kurį puošia Tremtinių kalvarija su 21 Kryžiaus kelio stotimi bei vienu aukščiausiu Tautos prisikėlimo kryžiumi Lietuvoje. Parapijos kapinaitėsi ilsisi  „Mužiko Žemaičių ir Lietuvos“ autorius Dionizas Poška (1764–1830).

© Sraigūnas Lėtūnas

error: Content is protected !!